Golfna żywo Transmisje: 16 Grand Prix Węgierna żywo Transmisje: 11 Kolarstwona żywo Transmisje: 10 PKO BP EkstraklasaMecze na żywo Transmisje: 9 Gala UFCna żywo Transmisje: 8 Fortuna 1 LigaMecze na żywo Transmisje: 8 Challenger GranbyMecze na żywo Transmisje: 7 ATP NewportMecze na żywo Transmisje: 7 Challenger AmersfoortMecze na żywo Transmisje: 7 ATP HamburgMecze na żywo Transmisje: 7 ATP GstaadMecze na żywo Transmisje: 7 ATP BastadMecze na żywo Transmisje: 7 WTA PalermoMecze na żywo Transmisje: 7 WTA BudapesztMecze na żywo Transmisje: 7 Turnieje snookeroweMecze na żywo Transmisje: 7
Bonus dnia bonus dnia 330 PLN 300 PLN
20 PLNDARMOWY ZAKŁAD ZA REJESTRACJĘ
10 PLNBONUS OD PIERWSZEGO DEPOZYTU
3 X 100 PLN3 ZAKŁADY BEZ RYZYKA
Zarejestruj konto

Najlepsze ciekawostki o piłce nożnej.

najlepsze-ciekawostki-o-pilce-noznej
Autor: Andrzej Maciejak | 06.04.2023 17:25

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów, który podbija serca rzeszy fanów na całym świecie. To także jedna z najstarszych i najchętniej oglądanych gier zespołowych. Nie ulega zatem wątpliwości, że to wyjątkowy sport, dlatego warto przeczytać najlepsze ciekawostki o piłce nożnej, które każdy kibic powinien wiedzieć.

Gdzie i kiedy powstała piłka nożna?

Początki piłki nożnej sięgają starożytnej Azji: w grę Cuju o podobnych zasadach grano w Chinach około 2300 lat temu. Pierwsze wzmianki zapisano około 476 r. p. n. e. Zasady piłki nożnej w obecnej formie wywodzą się z Wielkiej Brytanii: tam w 1857 roku założono pierwszy na świecie klub sportowy FC Sheffield. W 1863 roku założono The Football Association, Angielski Związek Piłkarski. Wtedy również spisano zasady piłki nożnej, a wśród nich najważniejszą: zakaz dotykania piłki rękami.

Kto zdobył najwięcej goli w historii?

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Według księgi rekordów Guinnessa, tytuł najlepszego strzelca wszechczasów należy do Pele, brazylijskiego napastnika, który w całej swojej karierze strzelił około 1279 bramek. FIFA natomiast za najlepszego strzelca uznaje innego Brazylijczyka – Arthura Friedenreicha, który 1329 razy trafił do bramki rywala. Według IFFHS najwięcej bramek zdobył Cristiano Ronaldo  – aż 834. Natomiast RSSSF to miano przyznaje Niemcowi Erwinowi Helmchenowi, z liczbą goli wynoszącą około 987. Owe różnice wynikają przede wszystkim z odmiennych metodologii, np. brania pod uwagę meczów towarzyskich czy kariery juniorskiej.

Zawodnicze naj

Cristiano Ronaldo to zawodnik, w którego ciele znajduje się zaledwie 7% tłuszczu. Najcięższym zawodnikiem był angielski bramkarz William “Grubas” Foulke, ważący 165 kg i mający 190 cm wzrostu. Najstarszy piłkarz, który wystąpił na boisku to Japończyk Kazuyoshi Miura, miał wówczas 53 lata. Najstarszy strzelec Mistrzostw Świata to Roger Mila (42 lata i 39 dni), najmłodszym zaś Pele (17 lat i 239 dni). Najszybsza bramka w profesjonalnym futbolu została zdobyta w 2,8 sekundy i tym osiągnięciem pochwalić się może dwóch strzelców: Ricardo Olivera (1998)  i Cheung Sai Ho (1993). Szybciej bramki wpadały tylko w meczach juniorskich lub amatorskich. Brazylijski bramkarz Rogerio Ceni zdobył w swojej karierze 131 bramek

Piłkarze w kosmosie

Aby uczcić zawodników piłki nożnej, ich imionami nazwano aż pięć asteroidów:

  1. 33179 Arsènewenger – na cześć Arsène Wengera;
  2. 14282 Cruyff – Johana Cruyffa;
  3. 10634 Pepibican – Josefa Bicana;
  4. 82656 Puskas – Ferenca Puskasa.
  5. 79647 Ballack – Michaela Ballacka.

Równie kosmicznym osiągnięciem jest zdobycie bramki w każdej minucie meczu: zdołali to osiągnąć wyłącznie dwaj zawodnicy: Cristiano Ronaldo i Zlatan Ibrahimovic. Standardowy mecz trwa 90 minut i składa się z dwóch połów po 45 minut. Zdobycie bramki w początkowych minutach rozgrywki wydaje się być wyjątkowo trudne. Ostatnią z ciekawostek jest to, że kiedyś wszyscy zawodnicy nosili koszulki w tym samym kolorze. Powodowało to wiele trudności dla sędziów, ale także dla samych zawodników, aby zorientować się, kto jest kim, dlatego od 1909 roku bramkarze noszą koszulki w innym kolorze.

Typy dnia

1 (1X2)

1.45

PSV Eindhoven - Twente

Stawka120 PLN
Łączny kurs1.45
Do wygrania: 174 PLN
Typuj w Fortunie